Terapia alkoholowa Łódź, gabinet konsultacyjno-diagnostyczny PatroMed

Jak zacząć leczenie alkoholizmu?

Alkoholizm jest podstępną i niszczącą zarówno samego pacjenta jak i jego otoczenie chorobą. Leczenie jest długotrwałe. Trwa nawet kilka lat. Terapia alkoholowa wymaga silnej woli i konsekwencji w działaniach.

Składa się ona z kilku etapów, z których każdy ma ogromne znaczenie do tego, żeby osiągnąć ostateczny sukces. Niestety często się zdarza, że leczenie przerywa się po krótkim okresie czasu. Powrót do nałogu jest wtedy dużo gwałtowniejszy. Dlatego też zaczynając terapię alkoholową należy być konsekwentnym w swoim działaniu i spróbować doprowadzić ją do końca. Nie wszystkim się to uda, gdyż odwyk to czasami nawet parę lat regularnego leczenia. Później do końca życia należy bardzo uważać i unikać pokus oraz sytuacji mogących spowodować powrót do picia.

Najważniejsze przy rozpoczęciu terapii alkoholowej jest uświadomienie sobie przez uzależnioną osobę tego, że alkohol niszczy jej życie i potrzebuje ona pomocy. Niestety w tym przypadku nie ma żadnych magicznych tabletek, których zażycie zażegnałoby problem. Potrzebne jest kompleksowe leczenie:

  • psychiatryczne
  • psychologiczne
  • w niektórych przypadkach internistyczne

Detoksykacja

W poważniejszych stadiach leczenie należy rozpocząć od tak zwanej detoksykacji organizmu. Pozwoli to powrócić do równowagi po długotrwałym zażywaniu dużych ilości toksycznego alkoholu.

Gdy organizm zostanie gwałtownie od niego odcięty, reaguje tak zwanym zespołem abstynencyjnym. Objawia się on wieloma nieprzyjemnymi objawami. Mogą wystąpić:

  • bóle mięśni
  • niepokój
  • ogólne rozdrażnienie
  • dolegliwości układu krążenia i pokarmowego

Dolegliwości te mogą być na tyle uciążliwe, że uzależnione osoby nie są w stanie sobie z nimi poradzić i cały czas wracają do picia.

Detoksykacja polega na podawaniu specjalnych kroplówek, które niwelują negatywne skutki nagłego odstawienia alkoholu. Zabieg ten jest bardzo trudny dla pacjenta. Wymaga on w tym czasie specjalnej opieki. Dodatkowo należy uważać na czas, w jakim odtruwanie jest przeprowadzane. Niektóre ośrodki odwykowe go znacznie skracają. W konsekwencji może grozić to poważnymi komplikacjami zdrowotnymi.

terapia alkoholowa

Rodzaje terapii alkoholowej realizowane w naszym gabinecie

Po wstępnym odtruciu organizmu następuje właściwa terapia alkoholowa, składająca się z dwóch etapów.

Terapia podstawowa

To okres kilku tygodni intensywnych zajęć, z reguły realizowanych w specjalnym ośrodku leczenia uzależnień. Najczęściej czas takiej terapii wynosi od pięciu do ośmiu tygodni. Podczas niej pacjenci mają szereg zajęć indywidualnych i grupowych. Uświadamia się ich przede wszystkim, jak alkohol zniszczył ich życie i jak można bez niego się obejść. Długość tego etapu jest uzależniona od kilku czynników, między innymi stopnia uzależnienia chorego. W niektórych przypadkach więc etap ten się wydłuża.

Leczenie podstawowe polega przede wszystkim na psychoterapii. To właśnie ona jest podstawą i najważniejszym elementem całego procesu wychodzenia z nałogu. Podczas zajęć pacjenci uczą się:

  • jak żyć na trzeźwo
  • jak budować relacje z innymi
  • jak unikać zagrożeń związanych z obecnymi na każdym kroku pokusami

Terapia pogłębiona

Pierwsze kilka tygodni mija bardzo szybko. Tak naprawdę po nich alkoholik jest dopiero na początku drogi do pełnej trzeźwości. Dlatego też dobrze zaplanowana terapia alkoholowa ma jeszcze jeden etap, zwany też terapią pogłębioną. Realizuje się go w poradni leczenia uzależnień. Trwa on znacznie dłużej, bo nawet do dwóch lat. Jego głównym celem jest utrwalenie pozytywnych zmian, jakie zostały dokonane w życiu.

Niestety wielu chorych w pewnym momencie nie wytrzymuje i wraca do nałogu. Każdy taki powrót kończy się jeszcze intensywniejszym spożywaniem alkoholu. Dlatego też uczestnictwo w tym etapie jest bardzo ważne żeby na stałe wyjść z nałogu. W czasie terapii pogłębionej prowadzone są spotkania grupowe i indywidualne z terapeutą, a także liczne warsztaty tematyczne. Częstotliwość spotkań jest znacznie mniejsza, bo przeważnie jest to raz w tygodniu. Bardzo ważna jest przy tym systematyczność. Sam program terapeutyczny w tym okresie jest dużo elastyczniejszy, często się go dostosowuje do aktualnych potrzeb pacjenta.